endodoncia

Endodoncia je súčasťou záchovnej stomatológie. Jej cieľom je odstrániť príčinu zapáleného zubu a tou je baktériami infikovaná zubná dreň.

Najčastejšou príčinou zápalu zubnej drene je zubný kaz. Baktérie obsiahnuté v zubnom kaze po dosiahnutí dreňovej dutiny prenikajú dovnútra zubnej drene a spôsobujú zápal.

V niektorých prípadoch sa môže zápal z koreňového systému šíriť až do kosti. Kosť reaguje na baktérie akútnym alebo chronickým zápalom. V chronickom štádiu sa začne vytvárať v okolí koreňa zubu zápalové obranné tkanivo, ktoré sa môže kedykoľvek akútne zapáliť. V akútnom štádiu nastáva opuch, silná tlaková bolesť a tvorba hnisu. Hnis si hľadá najkratšiu cestu von z tela a vzniká fistula – (vývod hnisu, najčastejšie v ďasne nad bolestivým zubom). Ak si hnis nevie nájsť cestu von z tela, vzniká hnisavá dutina – absces. Čím je absces väčší, tým sú aj sprievodné príznaky výraznejšie (horúčka, výrazný opuch, bolesť).

Obranyschopnosť a hojenie kosti je vďaka bohatému prekrveniu veľmi dobré. Zápal v kosti sa zahojí, ak sa odstráni príčina, ktorou je infikovaný koreňový kanál. Správnou a precíznou endodonciou je možné infekciu z koreňov odstrániť a kosť ponechať zahojiť. Vo väčšine prípadov nie je treba žiadnu resekciu koreňového hrotu ani vytiahnutie zubu.

Späť
Endodoncia

je súčasťou záchovnej stomatológie. Jedná sa o ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov. Jej cieľom je odstrániť príčinu zapáleného zubu a tou je baktériami infikovaná zubná dreň.

Implantológia

Implantát sa používa ako náhrada strateného koreňa zuba a je zavádzaný do kosti.

Rádioviziografia

Rentgenové vyšetrenie je veľmi dôležitou súčasťou komplexného stomatologického vyšetrenia pacienta a diagnostiky.

Dentálna hygiena

Cieľom dentálnej hygieny je zabezpečiť optimálnu starostlivosť o ústnu dutinu, eliminovať riziko vzniku kazov, zápalu ďasien a zvýšiť kvalitu života.