ošetrenie detí

Rodičia by prvú návštevu dieťaťa u zubného lekára mali absolvovať v období prerezávania prvých zubov, najneskôr okolo prvého roku života. Na základe lekárskych odporúčaní sa môžu vyvarovať častých chýb v starostlivosti o detský chrup. A deti, ktoré nás navštevujú od útleho detstva považujú návštevu zubára za samozrejmosť.

Snažíme sa vytvárať pokojné prostredie, aby návšteva zubnej ambulancie nebola pre našich malých pacientov stresujúca. Odporúčame, aby nás deti navštívili aj "keď nič netreba robiť ". Začíname so zoznámením s lekárom, sestrou, prostredím, prístrojmi, nástrojmi a zvukmi v ambulancii.

Pri prvej návšteve zisťujeme stav detského chrupu a zdravotný stav dieťaťa. Ak dieťa nič nebolí, tak v prvej návšteve dieťa nikdy neošetrujeme. Malého pacienta vyšetríme zrkadielkom a sondou, spočítame mu zúbky a zisťujeme prítomnosť kazov ev. iných patológií. Vždy odporúčame a ak rodič súhlasí zhotovujeme rentgenové snímky. Mliečne zuby majú svoju špecifickú anatómiu a pri uzavretých medzizubných kontaktoch (dva dotýkajúce sa susedné zuby) je rentgen jedinou možnou metódou včasnej diagnostiky začínajúcich kazov. Umožňuje nám zistiť lokalitu a čo je najdôležitejšie, rozsah kazu - ako ďaleko je kaz od "nervu".

Každé ošetrenie sa u detí snažíme vykonávať v lokálnom znecitlivení. Sme totiž presvedčení o tom, že bolesť u dieťaťa znižuje jeho dôveru voči nám a jeho nasledovná "nespolupráca" sťažuje ďalšie ošetrenie. Preto je veľmi dôležité dieťaťu vždy všetko dopredu vysvetliť, používať slovník, ktorému rozumie, vyhnúť sa "strašidelným" slovám, ako je vŕtanie, ihla, trhanie a hlavne eliminovať možnú bolesť pri ošetrení lokálnym znecitlivením.

Späť
Endodoncia

je súčasťou záchovnej stomatológie. Jedná sa o ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov. Jej cieľom je odstrániť príčinu zapáleného zubu a tou je baktériami infikovaná zubná dreň.

Implantológia

Implantát sa používa ako náhrada strateného koreňa zuba a je zavádzaný do kosti.

Rádioviziografia

Rentgenové vyšetrenie je veľmi dôležitou súčasťou komplexného stomatologického vyšetrenia pacienta a diagnostiky.

Dentálna hygiena

Cieľom dentálnej hygieny je zabezpečiť optimálnu starostlivosť o ústnu dutinu, eliminovať riziko vzniku kazov, zápalu ďasien a zvýšiť kvalitu života.