parodontológia

Zápalalové ochorenia závesného aparátu zuba (parodontu) môžeme rozdeliť na:

  • gingivitídu - zápal ďasien
  • parodontitídu (paradentóza) - zápal ďasien, parodontálnych vláken a kosti v okolí zubov

Oba druhy zápalov majú rôzne formy a príčiny. Najčastejšie sa vyskytujú v súvislosti so zlou ústnou hygienou a so vzrastaním bakteriálneho povlaku v kombinácii so zápalovými reakciami. Stav môžu komplikovať celkové ochorenia (napr. cukrovka) a niektoré lieky (napr. lieky na liečbu vysokého krvného tlaku). Neliečenie vedie k zápalom škodlivým pre celý organizmus, strate podporného tkaniva a neskôr aj k strate zubov. Aj v dnešnej dobe patrí medzi najčastejšie príčiny straty zubov.

Zápalové ochorenia ďasien a závesného aparátu zuba tzv. parodontitída je ochorenie, ktoré začína pomaly a preto mu často nie je venovaná dostatočná pozornosť. Prvým príznakom môže byť krvácanie ďasien pri umývaní zubov alebo zápach z úst. Pri neliečení postupne dochádza k rezorpcii (úbytku) kostného tkaniva, následne ku zvýšenej kývavosti zubov a ich strate.

Vzhľadom na fakt, že sa zubný povlak tvorí neustále, sú pravidelné kontroly a profesionálna dentálna hygiena nevyhnutná. Okrem dôkladného odstránenia zubného kameňa, vyleštenia zubov a výplní, veľký dôraz kladieme na inštruktáž správneho spôsobu čistenia zubov a medzizubných priestorov.

Späť
Endodoncia

je súčasťou záchovnej stomatológie. Jedná sa o ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov. Jej cieľom je odstrániť príčinu zapáleného zubu a tou je baktériami infikovaná zubná dreň.

Implantológia

Implantát sa používa ako náhrada strateného koreňa zuba a je zavádzaný do kosti.

Rádioviziografia

Rentgenové vyšetrenie je veľmi dôležitou súčasťou komplexného stomatologického vyšetrenia pacienta a diagnostiky.

Dentálna hygiena

Cieľom dentálnej hygieny je zabezpečiť optimálnu starostlivosť o ústnu dutinu, eliminovať riziko vzniku kazov, zápalu ďasien a zvýšiť kvalitu života.