Záchovná stomatológia

Záchovná stomatológia sa zaoberá prevažne ošetrovaním tvrdých zubných tkanív, teda ošetrovaním zubného kazu, úrazov zubov a ich komplikácii.

V súčasnosti je pri ošetrení čo najväčšia snaha o zachovanie čo najväčšej časti vlastných doposiaľ nepoškodených tvrdých zubných tkanív.

Na zhotovenie výplní (plomb) používame fotokompozitné materiály (biele plomby). Ich veľkou výhodou je skutočnosť, že pri preparácii (vŕtaní) môžeme postupovať maximálne šetrne. Rozsah odstraňovania tvrdých zubných tkanív je daný rozsahom kazu. Zub nie je potrebné špeciálne preparovať pre zaistenie stability (držania) výplne, ako je to u amalgámových výplní. Fotokompozitné materiály sú ale veľmi citlivé na techniku zhotovenia výplne (sucho, spôsob vrstvenia , tuhnutie).

Pre zaistenie sucha preto pri zhotovení bielych plomb používame koferdam - blanu, ktorá nám po natiahnutí cez zub alebo viacero zubov izoluje zub/zuby od prostredia dutiny ústnej (sliny, jazyk, tvár, vydychovaný vzduch <čo je vlastne vodná para> z úst).

Späť
Endodoncia

je súčasťou záchovnej stomatológie. Jedná sa o ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov. Jej cieľom je odstrániť príčinu zapáleného zubu a tou je baktériami infikovaná zubná dreň.

Implantológia

Implantát sa používa ako náhrada strateného koreňa zuba a je zavádzaný do kosti.

Rádioviziografia

Rentgenové vyšetrenie je veľmi dôležitou súčasťou komplexného stomatologického vyšetrenia pacienta a diagnostiky.

Dentálna hygiena

Cieľom dentálnej hygieny je zabezpečiť optimálnu starostlivosť o ústnu dutinu, eliminovať riziko vzniku kazov, zápalu ďasien a zvýšiť kvalitu života.